انتقام از آمریکا به سبک ژاپنی - ترنج ویلا | ToranjVila

انتقام از آمریکا به سبک ژاپنی

روزهای چهاردهم و پانزدهم اوت ۱۹۴۵ روزهای تلخ ولی سرنوشت سازی برای ملت ژاپن بود،ژاپن با قبول شکست در جنگ و اعلام تسلیم بی قید و شرط به اشغال کامل ایالات متحده آمریکا درآمد و امپراتوری ژاپن فرو ریخت و علاوه بر شهرهای هیروشیما و ناکازاکی که بوسیله بمب اتم نابود شده بودند تقریباً تمام شهرهای دیگر ژاپن نیز با بمب های کلاسیک شخم خورده بود و تقریباً هیچ چیز از زیر ساخت های صنعتی و اقتصادی ژاپن باقی نمانده بود.

بسیاری از نظامیان ژاپنی که شکست در جنگ و اشغال کشورشان را باور نداشتند دست به خودکشی به سبک ژاپنی یا همان هاراگیری زدند آنهایی هم که خودکشی نکرده بودند یا اسیر شده بودند و یا اینکه سرافکنده و افسرده راهی شهرهای ویرانشان شده بودند.

میلیونها کشته و زخمی دستاورد بسیاری از نظامیان ژاپنی که شکست در جنگ و اشغال کشورشان را باور نداشتند دست به خودکشی به سبک ژاپنی یا همان هاراگیری زدند.

صدها هزار کشته و زخمی و اقتصاد نابود شده و کشوری اشغال شده تنها دستاورد امپراتوری ژاپن از جنگ جهانی دوم بود و تقریباً تمام ژاپنی ها مرده های متحرک بودند.

در این میان جمعی از روشنفکران وطن پرست ژاپنی با آسیب شناسی شکست ژاپن در جنگ ،طرحی نو را برای کسب استقلال مجدد ژاپن پیشنهاد داده و با جلب نظر داگلاس مک آرتور فرماندار نظامی ژاپن زمینه را برای رشد اعجاب آور اقتصاد ژاپن فراهم آوردند.

آنها دیدند که چگونه اقتصاد ضعیف و واپسگرای ژاپن در مقابل اقتصاد پویا و نوگرای ایالات متحده شکست خورده بود،آنها دیدند که چگونه هواپیماهای ملخی ژاپن در مقابل توربوجت های پهن پیکر آمریکائی کم آورده و چگونه خلبان های انتحاری ژاپنی بی ثمر و ناامیدانه خود را به ناوهای ضد بمب آمریکائی کوبیده اند و در انتها نیز چگونه آمریکا با دو بمب اتمی جهنم را بر روی زمین شبیه سازی کرده و جنگ را با اتکاء به قدرت نظامی-اقتصادی به نفع خود تمام کرده است.

راز قدرت ایالات متحده بدون شک در اقتصاد پویای و ثروت آفرین آن کشور نهفته بود پس ژاپنی ها هم همین راه را انتخاب کردند و تمام توان خود را بر اقتصاد متمرکز نموده و یک جهاد واقعی برای سازندگی را آغاز کردند.

آنها قناعت کردند و ساختند و ساختند و با صادرات انبوه تولیدات ساخت ژاپن بازارهای جهان را به قبضه خود درآوردند،آنها با افزایش کمیت و کیفیت محصولات ژاپنی یک جنگ نرم را با آمریکا راه انداخته و به سرعت بازار آمریکا را تسخیر کردند.

طبق آمارها در سال ۲۰۰۵ و پس از گذشت ۶۰ سال از زمان شکست ژاپن توسط آمریکا تقریباً ۸۰ درصد بازار لوازم صوتی تصویری ایالات متاحده آمریکا در تسخیر شرکت های ژاپنی بوده و سهم خودروهای سبک ژاپنی در آمریکا بیش از ۳۰درصد بود،سهم جرثقیل های تولید ژاپن در بازار آمریکا در حدود ۹۰درصد و سهم کشتی های اقیانوس پیمای ساخت ژاپن درصنعت حمل و نقل آمریکا بیش از ۵۰درصد بود.

در بازار لوازم خانگی نیز ژاپنی ها حرف اول و آخر را در بازار ژاپن می زدند و سهام شرکت های ژاپنی گل سرسبد سبد سهام سرمایه داران آمریکائی بود.

در صنعت اپتیک نیز ژاپن کل بازار آمریکا را در تسخیر خود داشته و دارد و صنعت بزرگ سینما وتلویزیون آمریکا کاملاً تحت سلطه دوربین های فیلمبرداری ساخت ژاپن بوده و چاپگرها و دستگاه های فتوکپی ساخت ژاپن صد درصد بازار آمریکا را در اختیار دارند.

امروز ژاپن یکی از ۵ اقتصاد برتر جهان بوده و به نوعی آمریکا را با محصولات با کیفیت خود به اشغال در آورده و با سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور جنوب شرق آسیا عرصه را بر رقیب چشم آبی و مو بور آمریکائی خود تنگ کرده است.

ژاپنی ها به سبک و سیاق خود از آمریکا انتقام گرفتند و چنان سیلی محکمی به صورت آمریکایی ها نواخت که تا چند نسل آمریکائی ها درد آن را احساس خواهند کرد.

ژاپن اقتصاد آمریکا را تسخیر کرد و آن ابرقدرت را در زمین اقتصاد و صنعت زمینگیر کرده.

ژاپنی ها شعار ندادند و پرچم آتش نزدند و با موشک آمریکا را تهدید نکردند بلکه کار کردند و خود را از نظر اقتصادی و تکنولوژیک قوی نمودند، ژاپنی ها داعیه ابرقدرتی نداشتند ولی ابرقدرت شدند، ژاپنی ها در راه ارتقاء کیفیت و کمیت محصولات خود از جان مایه گذاشتند و بازارهای جهان را قبضه نمودند.

ژاپنی ها به جای شعار دادن شعور را به کار بسته و درست عمل کردند…

ما نیز باید مانند ژاپنی ها از راه درست و منطقی جلوی آمریکا ایستادگی کنیم،با اقتصاد فاسد و بیمار وابسته به درآمد نفت و آلوده به رانت خواری و اختلاس و ارتشاء نمی توان در مقابل اقتصاد شفاف و کارآمد آمریکا مقاومت کرد.

با صنعت وارداتی و مونتاژکار وابسته به شرکت های درجه سه چینی نمی توان به جنگ صنعت پویا و مبتکر آمریکا رفت.

اگر می خواهیم با آمریکا مقابله کنیم باید اقتصادی درون زا و مولد شبیه اقتصاد آمریکا داشته باشیم وگرنه با این صنعت و اقتصاد فشل شانس بالایی برای پیروزی در مقابل آمریکا نخواهیم داشت.

فرار مغزهای ایرانی به آمریکا ،تورم ۴۰ درصدی،اختلاس و ارتشاء و فسادهای کلان مالی،عدم شفافیت،نبودن آزادی های مدنی و مردم سالاری نیم بند یعنی شکست در مقابل آمریکا…!

آمریکا را با بمب و موشک نمی توان شکست داد ولی با ایمان و اعتقاد و کار و تلاش در عرصه های علمی و اقتصاد مقاومتی می توان آمریکا را به زانو در آورد.

خودکفائی اقتصادی وعلمی و صنعتی ایران یعنی مشت محکم بر دهان آمریکا

کلمه کلیدی خود را وارد کنید